Створення 21 грудня 2012 року, на виконання Закону України від 5 липня 2012 року №5081-VI «Про екстрену медичну допомогу» та реалізації положень основоположних законодавчих актів з питань розвитку служби екстреної медичної допомоги, у Харківській області Комунального закладу охорони здоров'я «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації стало сучасним і необхідним етапом розвитку Служби швидкої медичної допомоги у регіоні.

Служба швидко медичної допомоги Харківської області є однією з найстаріших не тільки в Україні, а й на всій території колишнього СРСР. Основи швидкої допомоги населенню регіону як самостійного виду екстреної медичної допомоги хворим та постраждалим на дошпитальному етапі були закладені ще в далекому травні 1909 р. групою ентузіастів, до складу якої входили такі відомі харківські лікарі як Д.Д. Оболенська, Н.А. Гіршман, С.Я. Утін, І.Ф. Рогожін, Н.К. Кульчицький та інші громадські діячі м. Харкова. Натхненником та організатором відкриття станції швидкої медичної допомоги у м. Харкові був завідувач кафедри загальної патології і клініки факультету терапії Харківського університету, голова міського правління товариства Червоного Хреста, професор Іван Миколайович Оболенський. За пропозицією І.М. Оболенського відбувся перший збір пожертвувань серед харків'ян, що склав 4550 карбованців (з них 3000 карбованців внесли І.М.Оболенський і Д.Д.Оболенська). У зв'язку з тим, що міська влада відмовилась від повного грошового забезпечення станції, погодившись надавати не більше 7 тис. крб. на рік, було вирішено організувати Товариство швидкої медичної допомоги при комітеті Червоного Хреста для збору коштів з пожертвувань.

Проте незабаром, 16 листопада 1909 р., Товариство швидкої медичної допомоги відокремилось від Червоного Хреста і стало самостійною громадською організацією на паях, яка стояла на захисті життя та здоров'я жителів міста. Тоді ж було затверджено статут станції ШМД та призначено старшого лікаря - хірурга М.А. Молохова. Завдяки ініціативності та відданості своїй справі за чотири місяці йому вдалося оснастити станцію інвентарем, кіньми, каретами; розробити медичну документацію; прийняти та підготувати до роботи чотирьох лікарів. Урочисте відкриття Харківської міської станції ШМД відбулося 25 квітня 1910 р. на Соборній площі. Архимандрит Харківський і Охтирський Антоній освятив карети. Святковий захід тривав недовго, тому що о 12 год. 53 хв. був прийнятий перший виклик і здійснений перший виїзд карети швидкої допомоги, про що свідчить запис, зроблений у Головній книзі для записування випадків подачі допомоги, яка зберігається сьогодні у Музеї швидкої медичної допомоги при Центральної оперативної диспетчерської (будинок колишнього Управління Харківської міської станції швидкої та невідкладної медичної допомоги).

З того часу ні на день, ні на годину не зупинялась робота служби. Що б не було — війна, розруха, окупація, які б вітри не проносилися над країною, вдень і вночі спішать лікарі швидкої на допомогу людям. Найважчим періодом роботи «швидкої» була німецько-фашистська окупація (листопад 1941 — серпень 1943 р.р.). З першого дня німецько-фашистські війська повністю розграбували станцію (а то було вісім санітарних машин, медичне майно та інші речі), заборонили фінансування. Через два тижні після окупації зібралися співробітники станції, щоб вирішити, як тепер організувати роботу. Вони добували необхідні матеріали та медикаменти, перев'язувальні засоби, обладнали амбулаторію, змонтували велоношевий пристрій. Окупаційна влада все ж таки видала дозвіл на діяльність станції, яка працювала з одним «виїздом»: велоношевий пристрій котили два санітари, поруч йшов лікар. У ніч на 23 серпня1943 р., коли німецько-фашистські війська виводили з Харкова тилові служби, співробітники станції на чолі з головним лікарем М.А. Молоховим потай винесли частину ліків з аптечного складу, розташованого на вул. Дмитрівській, 35, і перенесли на вугільний склад станції швидкої допомоги, забезпечивши себе медикаментами та майном на тривалий час.

Роки розпаду Радянського Союзу та становлення самостійності України були нелегкими для Харківської служби ШМД. Фінансові та економічні негаразди, порушення постачання ліків, апаратури, інструментів, паливних ресурсів — усе це негативно впливало на діяльність служби. Але вона вистояла в ті скрутні часи з допомогою жителів Харківщини, державних та громадських організацій, підприємців.

З початку 2007 р. у Харківському регіоні відбулося масштабне реформування служби. Був оновлений парк санітарних автомобілів, проведені ремонтні роботи у приміщеннях підстанцій. Розпочався процес впровадження автоматизованої системи організації, керування і контролю диспетчерської служби ШМД з використанням сучасних GPS-технологій, що разом зі змінами в організації роботи дало можливість максимально скоротити час на виконання виклику, надавати дійсно швидку високоефективну кваліфіковану медичну допомогу, у тому числі з використанням екстреного тромболізису, забезпечити спадкоємність до шпитального і шпитального етапів.

Закон України «Про екстрену медичну допомогу», що вступив в дію з 1 січня 2013 р., розглядає заклади екстреної допомоги як унікальний механізм, що поєднує всі щаблі та ланки медичної допомоги, з первинної до клінік інститутів НАМН України. Сьогодні систему екстреної медичної допомоги складають не лише бригади і станції швидкої допомоги, але й ті заклади і установи, які в цілому мають забезпечувати стабільне функціонування такої служби. Принциповою і важливою засадою роботи служби екстреної допомоги є регіональна екстериторіальність, що забезпечує скорочення часу, необхідного для доставки хворого або постраждалого, і дає можливість ефективно використовувати ресурси служби у надзвичайних ситуаціях. Тому заздалегідь була проведена величезна організаційна робота по імпліментації положень Закону України «Про екстрену медичну допомогу»в умовах Харківської області. Було розроблено та реалізовано низку унікальних нормативних, адміністративних, кадрових та інших заходів.

На теперішній час в усіх адміністративно-територіальних одиницях області визначено розташування 188 місць базування бригад екстреної медичної допомоги у число яких входять 26 відділень Е(Н)МД, 49 пунктів постійного базування бригад ЕМД та 113 пунктів тимчасового базування бригад ЕМД по всій області. Екстрену (швидку) медичну допомогу населенню Харківської області, яке складає приблизно 2 728 783 людини, забезпечує 200 бригад екстреної медичної допомоги. З них, 93 бригади ЕМД працює у м. Харкові, 107 бригад ЕМД надає медичну допомогу у районах області. Радіус дії відділень Е(Н)МД, пунктів постійного базування бригад Е(Ш)МД та пунктів тимчасового базування бригад Е(Ш)МД у 10-20 км дозволяють своєчасно прибувати на обслуговування екстрених викликів.

Основною функцією Центральної диспетчерської є прийом викликів за телефоном «103» і передача їх для обслуговування бригадам екстреної (швидкої) медичної допомоги. Для цього використовують сервер телефонного зв’язку «AVAYA», PRI-потік, в резерві 16 фізичних ліній «103». Комп’ютери Pentium-PC з моніторами Samsung 22 і системою прийому SMS-повідомлень від людей з вадами мови та слуху.

Модернізація системи АСУ «Екстрена медична допомога» у 2009 році на базі GPS-системи навігації дала можливість по новому організувати роботу служби. Використання автоматизованої системи з GPS - моніторингом дає можливість динамічно відображати на карті місця викликів, місцезнаходження бригад екстреної медичної допомоги з урахуванням їхнього статусу, відділень ЕМД з урахуванням їх завантаженості, пунктів постійного та тимчасового базування бригад екстреної медичної допомоги. АСУ «Екстрена медична допомога» в автоматичному режимі вибирає найближчі до місць викликів «вільні» бригади ЕМД з розрахунком оптимального маршруту їх руху, автоматично безголосно передає виклик бригадам ЕМД у вигляді SMS-повідомлень на стільниковий телефон корпоративного зв'язку та друкує виклик на папері в автомобілі ЕМД. Все це дозволяє відмовитися від територіального підходу в обслуговувані викликів по всій Харківській області. У роботі АСУ "Екстрена медична допомога" користуються сервером GPS навігації, серверами управління, інтернет-каналом «Укртелеком» вид ADSL, оптичним інтернет-каналом «DATA GROUP».

У Харківській області, першій в Україні, за сприяння Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області реалізовано пілотний проект щодо взаємодії служб «103» та «112» із негайною передачею з будь-якої точки регіону виклику з стільникового телефону за номером «112» через спеціальну систему комутації до регіональної диспетчерської служби «103». Громадяни, які перебувають в будь-якому місці Харківської області, мають можливість з стільникового телефону будь-якого оператора при необхідності отримати медичну допомогу набравши номер «112» і одразу зв’язатись з диспетчером регіональної Центральної диспетчерської КЗОЗ «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф».

Забезпеченість бригад екстреної медичної допомоги Харківської області медикаментами та медичним майном постійно контролюється керівництвом КНП ХОР «ЦЕМД та МК», відповідає у повному обсязі нормативним документам та становить сто відсотків від необхідного.

Впровадження медичної апаратури, якою оснащені нові сучасні санітарні автомобілі, суттєво поліпшило показники діяльності Служби ЕМД та підвищило ефективність надання екстреної медичної допомоги, у першу чергу пацієнтам у важкому стані.

КНП ХОР «ЦЕМД та МК» є базою навчання лікарів-інтернів ХНМУ та ХМАПО за фахом "Медицина невідкладних станів".